sadsad x
asdasd

Yalancı Emzik ve Aksesuarları

Sıralama seçin

3'lü

4'lü

Yalancı Emzik Nedir?

Emme refleksi ile doğan bebekler karınları doysa bile sürekli emme ihtiyacı hissederler. Onların emme içgüdüsünü en iyi karşılayan ürünlerden olan yalancı emzikler çoğu zaman annelerin kurtarıcısıdır. Aksi taktirde bebekler anneyi emzik niyetine kullanmaya başlar.

Emmek, bebekler için rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu için karınları doysa da çoğu zaman anne memesi ile uyumak veya emme refleksini devam ettirmek isterler. İşte böyle anlarda anneler çözümü yalancı emzik kullanımında bulur. Yalancı emzikler bebeğinizin emme içgüdüsünü tatmin ederek onu oyalar, uykuya kolayca dalmasına yardımcı olur, sebepsiz ağlama krizlerinde bebeğinizin sakinleşmesini sağlar. Anne karnında başlayan bir alışkanlık olan parmak emme bebeklerde doğum sonrası da görülür. Yalancı emzik ile bebeğinizin parmak emme alışkanlığının da önüne geçmiş olursunuz.

Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Bebekler doğal emme içgüdülerini tatmin etmesinden dolayı emzik kullanımına kolayca alışmaktadır. Uzmanlara göre bebeğinizi emziğe alıştırmak için önerilen dönem ilk aylardır. Bebek ve meme bağının kurulduğu ilk aylar emzik kullanımı için önerilen zamanlardır. Bebeğin emme refleksi gösterdiği parmak emme, oyuncak veya battaniye kenarı emme gibi durumlarda da emzik kullanımına başlanabilir.

Emzik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Malzeme türü ve şekline göre çeşitlilik gösteren emzik modelleri, bebeklerin yaşı, ihtiyacı ve fiziksel özelliklerine göre üretilmektedir. Bebeğinize yalancı emzik seçerken gelişim dönemi ve yaşını da dikkate almanız gerekir.

Emzik Numaraları Ne İşe Yarar?

Emzik modellerinde 2 farklı numara bulunmaktadır. Bu numaralar bebeklerin gelişim dönemlerine göre belirlenmiştir.

- 0-6 ay arası için 1 numara

- 6 ay ve üzeri için de 2 numaralı emzikler tercih edilir.

Emzik Çeşitleri

Yeni Doğan Emzik Modelleri: Yeni doğan bebekler için 1 numara ve uçlu emzik modelleri seçilmelidir. Yeni doğan bebek emzik modelleri anne göğüs ucu ile birebir benzer yapıdadır, bu yüzden bebekler tarafından hemen benimsenir.

Emzik şekline göre emzikler damaklı ve damaksız olarak ikiye ayrılır;

Damaklı Emzik Modelleri: Ortodontik yapıya sahip olan bu emzikler, bebeğin emme hareketine uyum sağlar ve onun damak gelişimini olumsuz etkilemez. Diş çıkarmaya başlayan yaşını doldurmuş bebekler için uygundur.

Damaksız Emzik Modelleri: Düz formda olan bu emzikler 1 yaş öncesi bebekler için kullanıma uygundur.

Malzeme türüne göre de emzikler kauçuk ve silikon olarak ikiye ayrılır:

Kauçuk Emzik Modelleri: Doğal bir malzeme olan kauçuktan üretilen bu modeller elastik ve dayanıklı yapıları ile diş çıkaran bebekler için uygundur.

Silikon Emzik Modelleri: Silisyumdan yapılır. Isıya dayanıklıdır, bu yüzden sterilizasyon için uygundur. Tatsız ve kokusuz olan bu emzikler bebekler tarafından kolayca kabul edilir. Dayanıklı yapıları ile de uzun ömürlüdür. Henüz diş çıkarmamış bebekler için tercih edilebilir. Silikon emzikler kolay deforme olmayan yapıları ve sterilizasyona uygun olmaları ile en çok tercih edilen emzik modelidir.

Emzik Satın Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Emzik satın alırken ilk dikkat edeceğiniz şey BPA’sız ürünleri tercih etmektir.

- 1 yaşından büyük çocuklar için emzik seçerken ortodontik yapılı emzik modelleri seçilmelidir ve ağız yapısına uygun olmalıdır.

- Emzik satın alırken kapaklı emzik modellerinden tercih ederseniz çantanızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz.

- Emzik modeli seçerken emzik kalkanının fazla delikli olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü emzik kalkanı delikleri ne kadar fazla olursa emzik ve cilt arasında hava sirkülasyonu sağlayarak ağız salyaları akan bebeğinizin cildinin tahriş olmasını engeller.

- Bebek emzikleri 3 ayda bir değiştirilmelidir. Emziğin üzerinde yıpranma veya kopma benzeri gibi şeyler görürseniz, kopan parçayı bebeğinizin yutma riskine karşı o emziği tekrar kullanmamalısınız.

- Emzik hijyeni için de kolay sterile edilebilir makinede yıkamaya uygun modelleri tercih edebilirsiniz.

Emzik Aksesuarları

Emme dürtüsünü karşılayarak bebeklerde güven duygusu oluşturan yalancı emzikler çeşitli aksesuarlar ile birlikte kullanılabilir. Bunlardan en çok tercih edileni emzik askıları ve zincirleridir. Emzik askıları ve zincirleri emziği bebeğinizin kıyafetine tutturmaya yardımcı olur. Böylece emziğin sık sık yere düşme kaybolma gibi durumları ortadan kalkmış olur. Emzik kutusu ve tutacağı da bebeğinizle yapacağınız gezilerde emziği hijyenik bir şekilde taşımanıza yardımcıdır. Emzik kutusu ile bebeğinizin emziğini çantanızda veya bavulunuzda hijyenik ve kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Yalancı Emzik Fiyatları

Bu kategorimizden en güvenilir markaların emzik modellerine uygun fiyatlar ile ulaşabilir, dilerseniz alışverişlerinize çeşitli emzik aksesuarlarını da ekleyerek satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Avent, Chicco, Dr. Browns, Babyjem ve Bebedor gibi markaların ürünlerini kategorimizde bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.